fbpx

Archive 2020.05.07

Térfigyelő kamerát alkalmaz cége? Kockázatos lehet

A térfigyelő kamerák működtetése eléggé kockázatos, mivel rendkívül szigorú és nem túl egyszerű szabályozások vonatkoznak az alkalmazásukra. Komoly vállalkozásokat látni, amelyek nem foglalkoznak a tájékoztatók kihelyezésével, szabályzatok elkészítésével, munkatársak betanításával.

Milyen kérdések merülnek fel? Milyen teendők vannak?
  • Érdekmérlegelési teszt, a látótér megfelelő kitakarása egyes esetekben, a felvételek visszanézéséhez hozzáférések naplózása és szigorú ellenőrzése, a felvételek törlése – megsemmisítése és a megsemmisítés előtti korlátozása.
  • Ha valaki kéri, van-e mód a felvétel törlését elhalasztani? Vagy ez is kötelező? 
  • A felvételek érintetti kérésekre átadása, kinek vagyunk kötelesek átadni – nem is gondolná az ember – ezek mind rendkívül fontos kérdések és tételek.
  •  Kell-e tájékoztatnunk az érintetteket, mit mutat a térfigyelő kamera, hogyan tájékoztatjuk őket? Van-e rajz a megfigyelt területrészek bemutatására?  A kamera közterületet vagy magánterületet lát?
  • A térfigyelő kamera belelát egyes magánszemélyek intim szférájába?
  • Mennyire felismerhetők a kamera által megfigyelt területen tartózkodók? 
  • Ha belső kamerát használunk, a folyosó végén látszik – e a közterület, vagy idegen terület?
  • Rögzít-e hangot a kamera? És mivel indokoljuk?
  • Ha csak hangrögzítés van:
  • A hangrögzítés milyen jogalappal készül? 
  • Meddig tárolhatjuk?
  • Hogyan hívjuk fel a figyelmet arra, hogy itt felvétel készül?
  • Milyen dokumentációt és eljárásokat kell kidolgozni?

Mennyi kérdés, mindegyike húsbavágó. És még milyen sok nyitott kérdés van az adatvédelemben – ez csak egy kis része.
  • Két módon tudunk segíteni: megtanítjuk a cég munkatársát az adatvédelem jogszerű alkalmazására
  • vagy együttműködő partnerünk auditja alapján elkészíti-pótolja-javítja vagy jóváhagyja a meglévő adatvédelmi megfelelőséget.
  • Az adatvédelmi megfelelőség teljes auditja átlagos vállalkozásnál, szervezetnél 50 fő alatti létszámnál 60 000,- Ft.

    A teljes adatleltár és a megfelelőség és dokumentáció elkészítése, dolgozók belső képzése valamint adatvédelmi tisztviselő biztosítása általában havidíjas kialakítású, két éves szerződéskötés mellett, a feladat nagyságától függően havi 50 -és 180 000,- Ft közötti díjazással.

    Képzés leírása

    A képzés: a Budapesti Műszaki Egyetemen kétszintű tanfolyamainkat adatvédelmi felelős képzéssel kezdjük, ez az első, melyre az adatvédelmi szaktanácsadó képzés épül. Ezek a képzések használható gyakorlati tudást adnak. Aki elvégzi, a versenyszférában is tudja használni tudását, keresettek a jó adatvédelmi szakemberek.

    Alapfok: Adatvédelmi felelős munkakörre felkészítő képzés

    1. A képzés megnevezése Adatvédelmi felelős munkakörre felkészítő képzés. 
    2. A képzés oklevélben szereplő megnevezése Adatvédelmi felelős munkakörre felkészítő képzés. 
    3. A felvétel feltétele Felsőfokú végzettséget igazoló okirat, középfokú végzettség esetén közigazgatási, vagy adatvédelmi gyakorlat igazolása. 
    4. A képzési idő összesen 100 óra, benne távoktatásos tudásátadás és kötelező feladatok elvégzése. 
    5. A képzés célja és szakmai kompetenciák: Az adatvédelmi rendeletet és az Infotörvényt megismertesse a hallgatókkal, felkészítse őket az adatvédelem napi gyakorlatához. 
    6. A képzés során elsajátítandó kompetenciák – a hazai és az EU-ban érvényes adatvédelmi szabályok – az adatvédelem alapelvei – a papíralapú és IT adatkezelésekre vonatkozó gyakorlati eljárások – az érintett jogokat – elemzések, tesztek készítése – az incidensek felismerése, kezelése – az adatvédelmi megfelelőség gyakorlati lépései.

     A vizsga

     A vizsga a tanúsítvány megszerzéséhez szükséges, melyben a hallgató igazolja, hogy a tanult ismereteket alkalmazni tudja.

    Vizsgamunka: A vizsgára való felkészülés során a hallgató elkészíti saját szervezetének valamely témakörben előforduló feladatát (pl. adatleltár, érdekmérlegelési teszt, adatvédelmi hatásvizsgálat, egyebek) A téma megválasztása és jóváhagyása után a képzést vezetőkkel konzultációs lehetőség biztosított, mely lehet online, vagy személyesen, meghatározott időpontokban. A vizsgamunka bemutatása és megvédése után van lehetőség a BME belső rendszerén történő záróvizsgára. A záróvizsgára jelentkezés feltételei: A képzéseken való folyamatos aktív  on-line részvétel, a feladatok elvégzése, beszámolók elkészítése. Sikeres vizsgamunka. Vizsgadíj befizetése igazolás Elvégzése után haladó (adatvédelmi szaktanácsadó) képzésre van mód.
    A  tanfolyam díja 195 000,- Ft /fő, vizsgadíj 35 000,- Ft.

    Képzési időpontok:
    -2020 május 21,
    -2020 június 4,
    -2020 június 18.

    Veszélyhelyzet – Adatvédelem és adatigénylés veszélyhelyzet idején

    Adatvédelem és adatigénylés a veszélyhelyzet idején

    A 179/2020. (V. 4.) Korm. rendelet a veszélyhelyzet megszűnéséig a koronavírusos megbetegedések megelőzése, megismerése, felderítése, valamint továbbterjedésének megakadályozása érdekében az adatkezelési célból kezelt személyes adat kezelése tekintetében eltérő szabályokat állapít meg az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) és az információs önrendelkezési jogról szóló törvény (Infotv.) alapján az érintettet megillető jogok gyakorlására. A fenti célnak megfelelő adatkezelés tekintetében az érintettnek az adatkezelőhöz a jogai gyakorlása (előzetes tájékozódáshoz való jog, hozzáféréshez való jog, helyesbítéshez való jog, az adatkezelés korlátozásához való jog, törléshez való jog) érdekében benyújtott kérelme alapján teendő minden intézkedést a veszélyhelyzet megszűnéséig fel kell függeszteni, ezen intézkedésekre irányadó határidők kezdő napja a veszélyhelyzet megszűnésének napját követő nap. Az érintettet erről a veszélyhelyzet megszűnését követően haladéktalanul, de legkésőbb a kérelem beérkezésétől számított kilencven napon belül tájékoztatni kell.
    Read More

    Nemzeti Adatvédelmi Szövetség. Alapítva 2018